MILETINSKÉ MODLITBICKY

Advent n°14: Miletínske modlitbičkyAk sa povie meno Miletín, väčšine ľudí sa vybaví rodisko autora Kytica Karla Jaromíra Erbena. Ale už druhým charakteristickým rysom Miletína sú Erbenove alebo Miletínske modlitbičky, ktoré zviditeľňujú toto mestečko v kraji pod Zvičinou už od 19. storočia.

    Perníky tvarované do rôznych figúrok pomocou drevených foriem sa u Erbenov v Miletíne za doby kedy sa počítalo na loty a libry začali vyrábať od roku 1820 v zrubovom domčeku s prístavkom č. 174.

Robil sa vtedy obľúbený „glancák“, čo je cesto polovicou z ražnej a pšeničnej múky, ktoré sa vtláčalo do drevených foriem, potom vyklápalo na pláty a peklo. Upečené figúrky husárov, rejtarov, postáv svätých, sŕdc, kohútov, koníkov, podkov pre šťastie ap sa natierali farbami a leštili glejom.

 

V roku 1834 sa výroba presunula do domu č. 11 na námestí, ktoré bol zakúpený od J. Paczelta zo Zvičiny. Na začiatku druhej polovice 19. storočia sa začal presadzovať perník zvaný „pumpernikel“, ktorý bol z pšeničnej múky, opäť sa tvaroval pomocou drevených foriem, vyklápal a piekol, zdobený bol polevou z cukru a bielka.

    Ďalej sa potom tu robil pre vtedy populárne trhy, púte a posvietenie predovšetkým zdobený perník rôzne druhy perníčkov plnených, marcipány, turecký med a tiež klasický perník na strúhanie, ktorý bol žiadaný predovšetkým v predvianočnom období. Následne sa začala vyrábať aj mäkká cukrárina. Bola postavená priestrannejšia dielňa a perníky boli rozvážané konským poťahom na trhy a púte do okolitých miest.

    559-1Na nápad vyrábať modlitbičky (originálny druh perníkového tovaru) prišiel v roku 1864 praded môjho otca Josef Erben (16.3. 1802 – 28.2. 1889) pri pohľade na ženy vracajúce sa z nedeľnej bohoslužby av ruke zvierajúcej modlitby. Jej tvar ho inšpiroval na zhotovenie medového perníka s orieškovou náplňou na ktorom je plátok z vaječných bielkov a ďalších komponentov a navrchu uprostred cukrovej polevy je polovica mandle. So synom a následníkom remesla Jozefom ešte toho istého roku ponúkali túto novinku na vyhlásenej miletínskej púti konajúcej sa pravidelne koncom apríla. A pretože ich premiéra bola úspešná, tak sa táto perníková rarita, na ktorej má až do dnešných dní rozhodujúci podiel poctivá ručná výroba, stala u Erbenov prestížnym výrobkom.

 

Modlitbičky sa stali špecialitou, ktorá bola ocenená v roku 1894 na priemyselnej a národopisnej výstave v Hradci Králové, roku 1903 na výstave Českého severovýchodu v Hořicích a ďalej ešte v tridsiatych rokoch na výstavách v Novej Pace (1935), textilnej a krajinskej vo Dvoře Králové (1936), Trutnove a Jaroměři.

    Výrobok bol dodávaný nielen do Čiech, ale aj do Rakúska, Nemecka a Francúzska. Od roku 1913 sú modlitbičky chránené slovne ochrannou známkou. Na začiatku dvadsiateho storočia za pôsobenia ďalšieho Jozefa Erbena (12.6. 1892 – 23.11. 1953) ktorý bol vyučený cukrár – perníkár došlo v roku 1921 k prestavbe domu č. 11 a zväčšeniu priestorov predajne, prístavbe ďalšej dielne, vybudovaniu skladov a garáže. Bolo modernizované strojné vybavenie dielní a rozšírená výroba ako cukrárskeho tak aj perníkárskeho sortimentu a práve modlitbičky sa stali vyhľadávanou pochúťkou.oblátky podebrad

    Okrem iného si na modlitbičkách pochutnával aj prezident TGMasaryk pri príležitosti jeho návštevy v Hořicích a Miletíne 10. júla roku 1926. Rovnako básnik Jaroslav Seifert vo svojej knihe Všetky krásy sveta z roku 1992 na modlitbičky spomína ”Miletínske modlitby”. Ako by nie! Kupoval som ich deťom na jičínskom jarmoku ... Bola to v kraji zamilovaná detská pochúťka.“ Na inom mieste svojej knihy povzdychol „ aspoň keby som mal tie miletínske modlitbičky! Ale ani túto devocionáliu už v Miletíne nevyrábajú“

K čiastočnému obmedzeniu výroby došlo v dobe protektorátu. Opakovala sa skúsenosť z prvej svetovej vojny, kedy mandle boli nedosiahnuteľné a boli nahradené krížikom z cukru. Aj v povojnovej dobe padol na živnosť rodiny Erbenov tieň a na dlhých 42 rokov pretrhal rodovú tradíciu. Po februári 1948, nasledovalo znárodnenie roku 1949 a vysťahovanie rodiny z domu č. 11 na námestí.

Nový výrobcovia v rozmedzí rokov 1949 - 1991 pod názvami, najskôr Pardubický perník, np Hr. o napodobeninu, ktorú predávali pod názvom Miletínky.

Výroba bola vrátená pôvodným majiteľom späť v roku 1991 a od tohto roku až do súčasnosti tu pôsobí firma Erben s ro. Produkuje ako cukrárske výrobky pre vlastnú predajňu v objekte, tak aj sortiment perníkárskeho tovaru vrátane stále obľúbených Modlitbičiek, ktoré sa stávajú svojho druhu ojedinelým a žiadaným suvenírom z podkrkonošia.

Okrem svojej predajne v Miletíne zásobuje firma svojimi výrobkami aj ďalších obchodníkov v Královehradeckom, Libereckom a Stredočeskom kraji.

Ochutnať ich možno tiež cca 2x do mesiaca aj v špecializovanej predajni krajových špecialít v Poděbradoch uprostred kolonády. Šiesta generácia Erbenov, synovia Karel i Jaroslav sú vyučení cukrári (Nová Paka) a tak veríme, že sa cukrárina i perníkovina v rode udržia aj v budúcich časoch