Naháňa vás maškrtná?

Je na čase vyskúšať Erbenovi Miletínskej modlidbičky.  559

 Naháňa vás maškrtná, ale na bežné sladkosti ako čokoláda alebo zmrzlina nemáte chuť Je na čase vyskúšať  miletínske modlitbičky , tradičný medový dezert zo začiatku 19. storočia.

Zloženie a výrobný postup tejto perníkovej lahody sa od svojho vzniku prakticky nezmenil. Základom je cesto z  medového perníka , ktoré musí najskôr šesť týždňov zrieť. Z cesta sa následne vykrajujú plátky o veľkosti 7x5 cm, na ktoré sa po upečení rozprestrie orechová náplň. Navrch sa potom položí piatok z vaječných bielkov a škorice.

Celá  miletínska modlitbička  sa  poleje cukrovou polevou a ozdobí polovicou mandle  – tá má symbolizovať práve  krížik na modlitebných knižkách.  Mandlička sa tu pridáva po celú dobu, až na obdobie oboch svetových vojen, kedy mandle boli cenné božie, a tak sa krížik kreslil pomocou cukrovej polevy.

Pôvod tejto perníkovej cukrovinky nájdeme v meste Miletín, rodisku známeho českého spisovateľa Karla Jaromíra Erbena. Ostatne s rodinou Erbenov sú  Miletínske modlitbičky  neochvejne spojené. Josef  Erben , príbuzný  Karola Jaromíra Erbena,  sa pri vymýšľaní novej perníkovej dobroty inšpiroval u malých modlitebných knižiek.

Od roku 1864 sa tak v dome č. 11 v Miletíne začali vyrábať  Miletínske modlitbičky , ktoré si veľmi rýchlo získali popularitu naprieč českými krajinami. Mal ich rád napríklad prvý československý prezident  Tomáš Garrigue Masaryk  alebo básnik  Jaroslav Seifert.

oblátky podebradA svoju obľúbenosť si modlitbičky v českej spoločnosti udržujú dodnes. Už v roku 1913 bola výrobku udelená ochranná známka pod názvom  Erbenovej miletínskej modlitbičky .  Hoci sa počas obdobia socializmu výroba z dôvodu znárodnenia podniku pozastavila, v 90. rokoch, vďaka reštitúciám, bola opäť obnovená.

Stretnúť sa však môžete aj s  Miletínskymi modlitbičkami  Ide o veľmi podobný výrobok, ktorý v roku 1902 v dome č. 93 začal produkovať Josef Laušman. Medzi oboma firmami sa viedli dlhé právne spory, ktoré vyústili do udelenia ochrannej známky pre každú z nich.

 

Vyššie uvedený recept je však iba orientačný, ani jedna z cukrární množstvo a presné ingrediencie neprezradila.